środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na sztachety PVC na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety plastykowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na sztachety plastikowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztachety PVC na plot i bramę ogrodzeniowa stawia się z skał przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o niesymetrycznych obrysach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz