wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Nieadekwatnie konserwowane ogrodzenia z drewna szybko się niszczą i mogą ostatecznie zgubić swój pierwotny urok i właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot należałoby poznać sposoby pielęgnacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa trzeba zacząć od dokładnego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy efekt finalny naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji i ozdoby sztachet z drzewa niezbędne jest weryfikacja, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi śladów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Podczas gdy ochronimy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, powinno się nanieść następne preparaty, które ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny kolor drewna naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od środka, jednakże nie wytworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Ochronione w ten sposób płot pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu kamufluje płot przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im wiele uwagi i opieki.

Totalnie inaczej jest w wypadku ogrodzeń z plastiku. Ten wersja płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają również biokorozji wobec tego dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz